Jedynka poleca cz. II – Rydzyna

24 listopada 2014

Dzisiaj trochę więcej o naszym najbliższym sąsiedztwie. Rydzyna położona jest zaledwie dziewięć kilometrów od Leszna. Jest znana nie tylko jako była siedziba zamożnych polskich rodów – Leszczyńskich i Sułkowskich czy barokowego czterokondygnacyjnego zamku, ale przede wszystkim, jako miasto nazywane perłą polskiego baroku.

            Rydzyna położona jest wśród pięknych krain geograficznych: jej część północna znajduje się na Równinie Leszczyńskiej, tereny południowo-wschodnie obejmują Wał Bojanowski, zaś przez miasto przepływa rzeka Kopanica, która dzięki rozbudowanemu systemowi kanałów przepływa przez środek rydzyńskiej zabudowy. Daje to niesamowity efekt dzięki mostom i kładkom, pod którymi przepływa rzeka i w której wodach odbijają się stojące w pobliżu kamieniczki. Herb miasta nawiązuje do herbu Wierzbna, którym posługiwał się Jan z Wierzbna Rydzyński. Na czerwonej tarczy znajduje się biała baszta, zaś na jej tle znajduje się tarcza podzielona na cztery części: na przeciwległych polach znajdują się odpowiednio strzały ze skrzyżowanymi drzewcami (na polach barwy czerwonej) oraz po sześć białych lilii, umieszczonych na niebieskim tle.

Herb Rydzyny

Herb Rydzyny

            Z inicjatywą przebudowy miasta w stylu barokowym wyszedł książę Aleksander Sułkowski. Na jego zlecenie architekt Karol Marcin Franz dokonał rozbudowy miasta. Właśnie dlatego Rydzyna to jedno z nielicznych miast w Europie, które charakteryzuje układ osiowy z promienistym rozmieszczeniem ulic. Centrum miasta stanowi kwadratowy rynek dookoła którego rozmieszczone są barokowe kamieniczki. Przez jego środek przechodzą dwie krzyżujące się ze sobą osie: linia północ-południe łączy zbór protestancki usytuowany na północy ze znajdującym się na południu barokowo – klasycystycznym kościołem katolickim. Połączenie na linii wschód-zachód wyznaczają znajdujące się na przeciwległych końcach: ratusz oraz pałac Sułkowskich, przed którym kilka lat temu postawiony został pomnik Stanisława Leszczyńskiego. Jest to jedyny pomnik tego króla w Polsce. Linie te krzyżują się ze sobą, zaś punkt przecięcia znajduje się w centralnej części rynku, tuż pod pomnikiem upamiętniającym epidemię dżumy, która na początku XVIII wieku doprowadziła do zdziesiątkowania liczby mieszkańców. Pomnik ten przedstawia Trójcę Świętą, co jest rzadkością w Polsce. Jest ona umieszczona na kuli ziemskiej, przed Bogiem oraz Chrystusem klęczy Matka Boska, która prosi o łaskę dla mieszkańców.

Będąc w Rydzynie warto pamiętać o odwiedzeniu słynnego wiatraku „Józef”,  często uznawanego za najpiękniejszy wiatrak w Polsce, który został postawiony około 1758 roku. Od 2004 roku z inicjatywy Jarosława Jankowskiego mieściło się tutaj Muzeum Rolnictwa i Młynarstwa.

Wiatrak św. Józefa

Wiatrak św. Józefa

            Ze względu na swoją historię oraz urokliwe położenie Rydzyna jest miejscowością, która może być celem wypoczynku wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu. Miasto znajduje się na trasie Ziemiańskiego Szlaku Rowerowego, który swój początek bierze przy jeziorze Maltańskim w Poznaniu, a następnie przecina takie miejscowości jak Mosina, Kościan, Leszno, czy właśnie Rydzyna. Łączna trasa rowerowa wynosi ponad dwieście kilometrów. W Rydzynie znajduje się również szlak Rajdów Konnych.

            Wszystkim estetom, miłośnikom historii oraz entuzjastom aktywnego spędzaniu czasu polecamy odwiedzić Rydzynę, która z pewnością zachwyci wielu z Was.

Jedynka
Kontakt

Spółdzielnia Socjalna Jedynka


Nad Zalewem 20
64-130 Dąbcze

T: 534 225 422
E-mail: spoldzielniajedynka@wp.pl
www.jedynka.spoldzielnie.org
Projekt strony:
Jedynka