Jedynka poleca – Zamek w Rydzynie

31 października 2014

Co roku o tej samej porze w jednej z sal rydzyńskiego zamku pojawia się Biała Dama. Co roku wraz z kapłanem modli się o to, aby wreszcie uzyskać przebaczenie za popełnione grzechy, i co roku przebaczenia tego nie otrzymuje. Będzie to trwało do czasu, aż szczątki dzieci kobiety, których pozbawiła ona życia, zostaną w końcu odnalezione i pochowane. Legenda ta dotycząca Białej Damy zamku rydzyńskiego, przyciąga do miasta nie tylko miłośników historii paranormalnych, ale przede wszystkim pasjonatów historii.

Skąd jesteśmy i dlaczego warto nas odwiedzić?

 Część I: Zamek w Rydzynie

            Rydzyna to miasto zamieszkałe przez około trzy tysiące osób. Znajduje się w granicach województwa wielkopolskiego, w bliskim sąsiedztwie miasta Leszno. Słynie między innymi ze znajdującego się tam barokowego zamku, którego historia sięga XV wieku. Właśnie wtedy jego budowę rozpoczął właściciel miasta i jego główny fundator Jan z Czerniny Rydzyński z rodu de Werbno. Zamek należał przez wiele lat do jego potomków, a pod koniec XVII wieku, stał się własnością rodu Leszczyńskich i siedzibą rodu króla Polski Stanisława Leszczyńskiego.

Niecałe sto lat później Zamek ponownie zmienił właściciela  – kupił go Aleksander Józef Sułkowski, ówczesny polski minister wojny oraz spraw wewnętrznych. Pod panowaniem Sułkowskich rozpoczęła się główna przebudowa zamku, której głównym architektem oraz nadzorcą został Karol Marcin Frantz. Zamek w Rydzynie pełnił wówczas dwie ważne funkcje: po pierwsze ośrodka kulturalnego – w pawilonie Pomarańczarni znajdowała się nie tylko hodowla drzewek cytrusowych, ale przede wszystkim siedziba Teatru Dworskiego. Po drugie stał się ważnym ośrodkiem edukacyjnym. Utworzone zostało Gimnazjum Księży Pijarów, a kilka lat później Akademia Rycerska. Te dwie funkcje spełnia do dziś.

Rydzyna,_zamek,_widok_od_zachodu_(1)

Zamek w Rydzynie – widok od zachodu

Obecnie zamek znajduje się pod opieką Zarządu Głównego Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, który przejął go w 1969 roku. Stowarzyszenie podjęło się rekonstrukcji zamku oraz uczynienia z niego ośrodka szkoleniowego i konferencyjnego: i rzeczywiście sale są wynajmowane jako miejsca szkoleniowe, organizowane są tam zjazdy, seminaria oraz koncerty o tematyce biznesowej oraz kulturalnej.

            Zamek w Rydzynie zachwyci pasjonatów architektury, ale też wszystkich, którzy liczą na spędzenie czasu w miejscu pełnym uroku i historycznej świetności. Bo też nie można nie zachwycić się słynną, owalną Salą Balową, której sufit zdobią piękne freski. Nie sposób również przejść obojętnie obok Sali Morskiej, która posiada jedną z najpiękniejszych dekoracji rzeźbiarskich o motywach morskich. Przedstawione dekoracje prezentują orszak słynnego mitycznego boga mórz i oceanów Posejdona. Duże wrażenie na zwiedzających zrobi również Sala Czterech Pór Roku, w której narożnikach znajdują się rzeźby będące personifikacją wiosny, lata, jesieni i zimy.

A konia z rzędem temu, komu uda się wśród fresków i dekoracji rzeźbiarskich wypatrzyć owieczkę. :)

Więcej o Zamku Rydzyńskim znajdziecie m.in. na stronie Zamki polskie. A o tym, dlaczego jeszcze warto do nas przyjechać już wkrótce.

Zobacz, kim jesteśmy!

 

Jedynka
Kontakt

Spółdzielnia Socjalna Jedynka


Nad Zalewem 20
64-130 Dąbcze

T: 534 225 422
E-mail: spoldzielniajedynka@wp.pl
www.jedynka.spoldzielnie.org
Projekt strony:
Jedynka