Turysta społecznie odpowiedzialny

9 września 2014

Samodzielny urlop oznacza, że to my sami odpowiadamy za organizację swojego czasu wolnego: wybieramy co będziemy zwiedzać, kiedy i w czyim towarzystwie. Nie obowiązuje nas sztywno narzucony harmonogram, a lokalni mieszkańcy z pewnością chętnie nam pomogą i udzielą wskazówek w razie jakichkolwiek wątpliwości. Plusem samodzielnego wyjazdu jest możliwość poznawania nowej kuchni i potraw regionalnych. Samodzielny urlop to jednak nie tylko same przyjemności – to również obowiązki, a przede wszystkim konieczność świadomego wypoczywania. To jedna z najważniejszych zasad turystyki społecznie odpowiedzialnej.

Kim jest turysta społecznie odpowiedzialny?

Turysta społecznie odpowiedzialny powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak istotny wpływ odgrywają jego decyzje na społeczność lokalną regionu lub kraju, który odwiedza, na tamtejsze środowisko naturalne oraz gospodarkę. Podejmując decyzję o wypoczynku w miejscu dotąd przez nas nie odwiedzanym warto pamiętać o zasadach, których turysta społecznie odpowiedzialny powinien przestrzegać. Są to zasady wyodrębnione w ramach: odpowiedzialności społecznej, ekonomicznej oraz środowiskowej. Odpowiedzialność społeczna turysty to przestrzeganie zasad obowiązujących na odwiedzanym terenie oraz pełna tolerancja odnośnie panującej tam kultury oraz tradycji. Polega ona również na angażowaniu społeczności lokalnej w podejmowane przez nas decyzje oraz nawiązaniu kontaktu z mieszkańcami. Odpowiedzialność ekonomiczna wiąże się ze wsparciem lokalnych przedsiębiorców. Celem, jest wydatkowanie naszych środków finansowych w taki sposób, aby pozostały one u społeczności lokalnej: kupowanie lokalnych produktów, żywienie się w miejscowych restauracjach, czy spanie na prywatnych kwaterach, bez wątpienia będzie wsparciem dla ich działalności. Z kolei odpowiedzialność środowiskowa to zarówno przestrzeganie zasad dotyczących ochrony środowiska naturalnego w tym m.in.: segregowanie śmieci, stosowanie się do regulaminów obowiązujących w parkach narodowych i rezerwatach przyrody, czy rozsądne korzystanie z wody oraz prądu, ale także świadomy wybór środków transportu, który będzie najbardziej przyjazny dla środowiska: lepszym (korzystniejszym dla środowiska) rozwiązaniem jest postawienie na środki komunikacji zbiorowej, niż na samochód, zaś na krótkie odległości dobrym pomysłem są rowerowe lub piesze wycieczki.

Credo turysty społecznie odpowiedzialnego. Credo Jedynki.
Credo turysty społecznie odpowiedzialnego. Credo Jedynki.

Kiedy mówimy o turystyce społecznej należy pamiętać, że w odróżnieniu od większości ofert, które są nam przedstawiane w biurach podróży jest to turystyka tworzona oddolnie. Jest to rodzaj inicjatywy, tworzonej przez społeczność lokalną, emocjonalnie zaangażowaną w całe przedsięwzięcie. Jej celem jest nie tylko wypromowanie regionu, ale także zapoznanie turysty z jego historią, kulturą, a także panującymi zwyczajami.

Turystyka jest coraz bardziej docenianą gałęzią gospodarki przez samorządy lokalne. Szczególną uwagę poświęca się turystyce regionalnej, która ma pomóc rozwijać się lokalnym przedsiębiorcom. Dlatego też jest ona aktywnie wspierana zarówno przez lokalne władze, jak i organizacje pozarządowe. Jeżeli szukacie pomysłu na podróż szlakiem na przykład spółdzielni socjalnych pomocna może być ESkapada, na której znajdziecie liczne propozycje alternatywnych podróży. Bon voyage!

 

A już niedługo o tym, co można i trzeba zobaczyć w Rydzynie.

Jedynka
Kontakt

Spółdzielnia Socjalna Jedynka


Nad Zalewem 20
64-130 Dąbcze

T: 534 225 422
E-mail: spoldzielniajedynka@wp.pl
www.jedynka.spoldzielnie.org
Projekt strony:
Jedynka