Turystyka regionalna – skąd ten pomysł?

1 września 2014

Nie tylko my uważamy, że turystyka regionalna to dobry pomysł. Na potencjał oraz rolę regionów w polityce europejskiej zwrócono uwagę już na początku kształtowania się Wspólnot Europejskich. Wraz z upływem lat przywódcy unijni przywiązywali coraz większą wagę do zagadnień polityki regionalnej, a co za tym szło – decydowali o zwiększeniu środków finansowych, mających pomóc w rozwoju konkurencyjności oraz poprawie warunków i wzrostu gospodarczego samych regionów.

            Obecnie turystyka regionalna jest ciekawą alternatywą dla turystyki masowej. Odwiedzanie terenów, które jeszcze nie zostały odkryte przez liczne grono turystów daje nam nie tylko satysfakcję z bycia pierwszymi, ale również gwarancję spokojnego wypoczynku na łonie natury. Nawet krótki weekendowy wyjazd za miasto może zapewnić relaks i pozwoli na krótką chwilę zapomnieć o hałasie panującym w dużych miastach. Jednocześnie niesie on ze sobą możliwość bliższego poznania nieznanych dotąd elementów kultury lokalnej. Turystyka regionalna wiąże się także z możliwością zasmakowania odmiennej kuchni, lokalnych przysmaków oraz nieznanych wcześniej potraw. Warto zwrócić na nie uwagę również dlatego, iż za produktami regionalnymi idzie w parze ich jakość. Wiele z nich jest objętych unijnym certyfikatem jakości żywności, co jednocześnie chroni produkty regionalne
i przyczynia się do ich promocji. Taki wyjazd może stać się początkiem nowej pasji, a także inspiracją do odkrywania nowych zakątków.

Turystyka regionalna: takie miejsca na wyciągnięcie ręki.

Turystyka regionalna: takie miejsca na wyciągnięcie ręki.

            Przy braku pomysłu na pierwszy taki wyjazd, pomocne mogą okazać się doświadczenia innych osób. W związku z tym, iż turystyka regionalna jest coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu, jej zwolennicy często dzielą się swoimi wrażeniami z podróży, na licznych forach internetowych. Coraz silnej widoczna jest działalność Regionalnych oraz Lokalnych Organizacji Turystycznych, których podstawowym celem jest promowanie obszarów regionalnych w kraju, jak i zagranicą. Listę ROT-ów, a także więcej informacji o tym, czym się zajmują, znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej (www.pot.gov.pl).

A już niedługo artykuł o tym, dlaczego Rydzyna i powiat leszczyński warty jest odwiedzenia.

Jedynka
Kontakt

Spółdzielnia Socjalna Jedynka


Nad Zalewem 20
64-130 Dąbcze

T: 534 225 422
E-mail: spoldzielniajedynka@wp.pl
www.jedynka.spoldzielnie.org
Projekt strony:
Jedynka