Wioski tematyczne. Kto odwiedza Wioskę Owiec?

30 września 2014

Dlaczego niektórzy wolą Wioskę Owiec od Egiptu i hotelowego basenu?

Wzrasta liczba turystów, którym wycieczki proponowane przez biura podróży powoli przestają wystarczać. Pozostawiają bowiem pewien niedosyt, gdyż spędzanie czasu zagospodarowanego w całości przez przewodnika jest niewystarczającą opcją, zwłaszcza dla bardziej wymagających klientów.

                 Ciekawą alternatywą dla wyjazdu all-inclusive jest prężnie rozwijająca się gałąź turystyki zwana historyczną. Jest ona integralną częścią turystyki kulturowej, która łączy w sobie zarówno poznawanie kultury, jak i kontakty z lokalnymi mieszkańcami. Osoby, które chcą wpleść w swój urlop elementy historii są nastawione przede wszystkim na zwiedzanie
i podziwianie zabytków, które są ważne dla zrozumienia historii odwiedzanego miejsca. Tylko i wyłącznie poznanie przeszłości umożliwi nam zrozumienie obecnej sytuacji w jakiej znajduje się zwiedzany obszar. Dzięki temu dużo łatwiejsze będzie zrozumienie teraźniejszości, ale również spojrzenie w przyszłość, co jest tu rozumiane jako refleksja nad możliwościami rozwoju i dalszymi perspektywami danego miejsca.

Mouton-Village-Vasles_ficheoi

Owcza wioska

W ramach turystyki historycznej niektóre miejscowości decydują się na utworzenie wiosek tematycznych. Są one skupione się wokół zagadnień związanych z produktem, wydarzeniami lub historią, które wyróżniają dany region. Przykładem wyjątkowo bliskim naszej spółdzielni jest francuska wioska Vasles nazywana Wioską Owczą. Mieszka w niej około 1,5 tysiąca mieszkańców oraz 18 tysięcy owiec. Pomysł utworzenia wioski tematycznej powstał na początku XX wieku, kiedy to lokalnych przedsiębiorców dotknął głęboki kryzys – wzrosła konkurencja, spadło zainteresowanie i ceny owiec. Podjęto więc decyzję o postawieniu na hodowlę ekologiczną, a także na umożliwienie zainteresowanym obserwowania wszystkiego, co miało związek z hodowlą owiec. Szybko okazało się, że zainteresowanie przyjezdnych przeszło wszelkie oczekiwania. Obecnie oprócz strony internetowej, mieszkańcy prowadzą również bloga, na którym opisywane są podejmowane przedsięwzięcia. Założony został Dom Owiec oraz Ogród Owiec, w którym prezentowane są owce około dwudziestu ras, zaś turystów zaprasza się do uczestniczenia w strzyżeniu owiec, czy przędzeniu wełny.

Dlaczego warto tworzyć wioski tematyczne?

 W proces powstawania wiosek angażowani są lokalni mieszkańcy, zaś dzięki takim przedsięwzięciom tworzone są nowe miejsca pracy. Tworzenie wiosek tematycznych wzmacnia poczucie lokalnego patriotyzmu, pozwala także na utrwalenie więzi społecznych istniejących między mieszkańcami. Jednocześnie wioski tematyczne stanowią ciekawą alternatywę na spędzenie czasu wolnego dla osób przyjezdnych. Zaspokajają bowiem potrzeby intelektualne pasjonatów historii oraz spragnionych lokalnych ciekawostek turystów. Takie miejsca mogą stać się również początkiem nowych znajomości.

PS. Może i w Vasles mają 18 tysięcy owiec, ale żadne z nich nie są takie piękne jak nasze. :)

 

jedynka

Nasze owce.

Jedynka
Kontakt

Spółdzielnia Socjalna Jedynka


Nad Zalewem 20
64-130 Dąbcze

T: 534 225 422
E-mail: spoldzielniajedynka@wp.pl
www.jedynka.spoldzielnie.org
Projekt strony:
Jedynka